Про Агатангела Кримського розкажуть у Лівані

У Лівані заплановано проведення виставки, присвяченої видатному українському вченому Агатангелу Кримському. Експозицію відкриють 22 червня.

Виставку “Агатангел Кримський в Шуейрі” організовує Посольство України в Лівані, муніципалітет Дгур-а-Шуейр та Айн ал-Синдяне, Національна бібліотека України імені Володимира Вернадського, Державний архів-музей літератури та мистецтва України.

Агатангел Кримський, народився 15 січня 1871 року на території Волинської області. І хоча його ім’я відомо небагатьом, тим не менш, він один із найвидатніших лінгвістів у світі, експерт в області санскриту, а також східних і західних мов. У 1918 був секретарем Української академії наук, яку створив Павло Скоропадський, і став очільником історико-філологічного відділу.

Діяльність у науковій сфері різнобічна, адже Агатангел був і дослідником історії української мови, і перекладачем, і фольклористом. Автор книги “Базисні правила українського правопису”, а ще дослідник історії та культури арабських країн. Його наукові праці пов’язані з історією становлення ісламу, семітологією.

Водночас він був експертом українознавства. Сам вчений називав себе “далеким від соціалізму українцем”. Всією душею Кримський прагнув інтегрувати українську ідею в світову систему координат.

Виходець із багатонаціональної родини (походив із кримськотатарського роду), у свідомому віці Кримський обрав для себе українську мову як рідну. Він не сприймав імперську поверхневу політику українофільства. Під час створення в Києві Української академії наук разом з Володимиром Вернадським Кримський домагався національної орієнтованості установи.

У 1918-1921 роках працював професором всесвітньої історії в Київському університеті. 12 вересня 1921 року в знак визнання його заслуг Рада народних комісарів Української СРР прийняла постанову “Про соціальне забезпечення заслужених працівників науки”. Кримському дозволили видавати наукові праці за державний кошт, звільнили від сплати податків, зняли заборону реквізиції та ущільнення помешкання, яке він займав, а у випадку смерті науковця – членів родин забезпечити довічною ставкою заробітку.

Та вже у 1929 році Кримського почали переслідувати і позбавляти посад. У 1930-х роках Агатангел був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України. 20 липня 1941 року Кримського заарештували співробітники НКВС. Його звинуватили в антирадянській націоналістичній діяльності й кинули до в’язниці. 25 січня 1942 року Агатангел Кримський помер у лазареті Кустанайської загальної тюрми. Реабілітований лише у 1957 році.

За своє життя Агатангел Кримський став автором понад тисячі публікацій, в числі яких монографії, підручники та твори іншого роду. Писав Кримський також оповідання та повісті. Популярність здобув його роман “Андрій Лаговський”, а також збірник ліричної поезії під назвою “Пальмове листя”. Багато уваги приділяв вивченню історії і культури татарського народу. Він видав роботу “Сторінки історії Криму” з 5 частин. Ґрунтовним експерти називають дослідження Кримського “Література кримських татар” з доповненням до нього “Антологія кримськотатарських поетів”.


Мар'яна Шевелєва. Про Агатангела Кримського розкажуть у Лівані - За своє життя Агатангел Кримський став автором понад тисячі публікацій.